Bilgisayarım bozulursa veya çalınırsa hasta verilerime ne olacak?

AHBS Veriler Güvende

AHBS’nizin bünyesinde size kayıtlı hastaların, yaptığınız muayenelerin, izlemlerin, aşıların ve diğer bir takım işlemlere ilişkin veriler bulunur. Bu verilerin bir kısmını Sağlık Bakanlığı talep etmektedir. AHBS yazılımları da gerekli verileri Sağlık Bakanlığı’na göndermektedir.

Klasik AHBS’ler

Klasik AHBS’lerde verileriniz bilgisayarınızda tutulmakta, Bakanlık ile veri transferi doğrudan sizin bilgisayarınız ile bakanlık sunucuları arasında olmaktadır. Yani bilgisayarınız bir sunucu gibi görev yapmaktadır. (Sunucu; basit olarak internette yayın yapan bilgisayar anlamına gelmektedir) Ancak, sunucu dediğimiz türden bilgisayarlar yüksek güvenlikli ve yedekli çalışan, veri güvenliğini ve performansını belli standartlarda garanti eden yapılardır. Bir kişisel bilgisayardan böyle bir görev beklemek haksızlık olur. Zira bilgisayarınız bozulabilir, sistemi çökebilir, kaybolabilir, çalınabilir. Bu, verilerinizi kaybetmeniz, hatta Sağlık Bakanlığına ulaşmayan veriniz var ise, bakanlığa hesap vermeniz anlamına gelebilir.

DoktorJet’te AHBS Verileri

DoktorJet, web tabanlıdır. AHBS verileri kişisel bilgisayarınızda tutmaz. Verileriniz sizin adınıza ayrılmış, yüksek güvenlikli sunucularda tutulur ve düzenli olarak yedeklenir. Sağlık Bakanlığı ile olan veri iletişimi ise tamamen Sağlık Bakanlığı’nın koyduğu standartlara ve prosedürlere uygun olarak yapılır. Zira DoktorJet AHBS, Sağlık Bakanlığı tarafından uygunluk verilen Green Global Bilişim A.Ş. tarafından hayata geçirilmiştir ve işletilmektedir.

DoktorJet‘e her an farklı bir cihazdan erişebilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yeni bir bilgisayar aldığınızda veya bilgisayarınıza bir şey olduğunda verilerinizin güvenliği için veya AHBS’yi tekrar kurmak için endişelenmeniz gerekmez.