AHBS Nedir? (Aile Hekimliği Bilgi Sistemi)

AHBS Nedir?

AHBS nedir? Aile Hekimliği Bilgi Sistemi, birinci basamak sağlık hizmeti veren aile hekimlerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi için gerekli yardımcı uygulamadır. Aile Hekimliği Bilgi Sistemi kullanılması zorunlu olup uygulamanın temin edilmesi aile hekimi sorumluluğuna bırakılmıştır. Aile hekimleri uygulama ile bakanlığa gönderilmesi gereken zorunlu verilerin merkezi veri tabanına istenilen standartta  kayıpsız olarak gönderebilmekte, takip etmek zorunda oldukları kesin kayıtlı nüfuslarına kolaylıkla erişebilmekte ve izlemlerini yapabilmektedir. DoktorJet Aile Hekimliği Bilgi Sistemi uygulaması hakkında ayrıntılı bilgiye buradan, Aile Hekimliği uygulama yönetmeliğine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Zorunlu İzlemler

Aile Hekimliği Bilgi Sistemi zorunlu izlemlerin takip edilmesin ve bakanlığa veri gönderilmesine olanak sağlar. Aile Hekimliği Bilgi Sistemi izlemi gelen hastaların bilgilerini  gösterir, aile hekimi dilerse hastalara bildirim gönderir ve hastaları izlem için aile sağlığı merkezine çağırır. İzlemler için performans itirazı yapılırken de Aile Hekimliği Bilgi Sistemi çıktıları istenir. Zorunlu izlemler hakkında daha fazla bilgi ve aile hekimliği uygulaması performans itiraz formları için DoktorJet Aile Hekimliği Bilgi Sistemi izlemler sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

AHBS Aile Hekimliği Bilgi Sistemi Seçerken

Aile Hekimliği Bilgi Sistemi ancak bakanlık tarafından akredite edilmiş firmalar tarafından sağlanabilmektedir. Gerekli güvenlik ve kalite belgelerini alarak uygulama hizmeti sunan Sağlık Bakanlığı Aktif AHBS Firmaları listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Web Tabanlı AHBS Aile Hekimliği Bilgi Sistemi

Aile hekimliği uygulaması başladığı yıllarda birçok AHBS Aile Hekimliği Bilgi Sistemi paket program yani bilgisayarınıza kurulan program olarak tasarlandı. Bu alanda yapılan gelişmeler AHBS Aile Hekimliği Bilgi Sistemi uygulamasını artık bilgisayara kurulmadan sadece web tarayıcı ile internet üzerinden kullanılmasına imkan verdi. Bu sayede bilgisayarınız bozulsa da, çalınsa ve kaybolsa da tüm verileriniz güvende. Daha fazla bilgi için DoktorJet Aile Hekimliği Bilgi Sistemi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.