Bilgisayarıma format atılacak, AHBS kurulumunu nasıl yapacağım?

AHBS Kurulum gerekmez

AHBS Kurulum İşlemi (Klasik AHBS’ler)

Aile hakimi bilgi sistemleri (AHBS) genelde kurulum gerektiren paket programlar olarak satılmaktadırlar. Bu programları kurabilmek ve kullanabilmek için aşağıdaki adımlar izlenmektedir;

1- AHBS üreten yazılımcı firmaya 1 yıllık lisans ücreti ödenir
2- Yazılımcı firma ile iletişime geçilir
3- Yazılımcı firma AHBS’nin kurulumu için bilgisayarınıza bağlanmak ister. Bunun için sizin Teamwiever gibi bir uzaktan erişim programı kurmanızı talep eder.
4- Uzaktan erişim programı kurulu ve yazılımcı firmaya bu program üzerinden bilgisayarınıza erişim ve kontrol yetkisi verilir.
5- Yazılımcı firma bilgisayarınıza bağlanarak bir veritabanı programı kurulumu yapar (veriler sizin bilgisayarınızda tutulacağı için)
6- Ardından AHBS programını kurar, veritabanı ve ahbs ayarlamalarını yapar

Eğer bilgisayarınıza format atmak isterseniz veya yeni bir bilgisayar aldıysanız AHBS kurulum işlemine işlemlere ilave olarak öncesinde verilerinizin yedeklemesi yapılır gerekli kurulumlar yukarıdaki sıraya göre tekrar edilerek eski verileriniz tekrar yüklenir.

DoktorJet AHBS

Bu uzun süreç ilgili AHBS’nin paket program olması ile ilgilidir ancak geçmişten günümüze bilgisayar programları değişim ve gelişim göstermiştir. Bu değişimlerden bir tanesi de kurulum gerektiren paket programlardan, kurulum gerektirmeyen web tabanlı programlara geçiş olmuştur. İnternet kullanımının artması bu değişimi hızlandırmıştır.

AHBS’ler de bu trende uygun olarak şu ana kadar paket program olarak üretilmişlerdir ve kurulum gerektirmişlerdir. Ancak değişen teknolojik imkanlar ve kanuni hükümler web tabanlı AHBS’lerin önünü açmıştır. DoktorJet web tabanlı altyapısı ile bir çok yeniliği ve kolaylığı beraberinde getirmektedir.